از نگاه حقوقی قرار وثیقه چیست ؟

 

حق آزادی و آزاد بودن یکی از حقوق اساسی هر شخصی محسوب می گردد به طوری که حق آزادی پس از حق حیات ارزشمند ترین رکنی می باشد که در حقوق بشر به آن پرداخته شده است. بنابراین در قانون اساسی کشور عزیزمان ایران تضمین های بسیار معتبر و قابل اعتمادی در این خصوص قرار گرفته است که اشخاص این امکان را داشته باشند که با بازداشت وثیقه تعیین شده از حق آزادی مجددا استفاده نمایند.از جمله بیشترین وثیقه هایی که تا حالا در نظام قضایی کشور ایران مورد استفاده قرار گرفته جهت تهیه سند برای زندانی می توان از: وثیقه تامین کیفری، وثیقه حوادث رانندگی، وثیقه بانکی، وثیقه نظام وظیفه برای افرادی که مشمول سربازی بوده و از کشور ایران خارج گشته اند، وثیقه ملکی و… در ادامه توضیحات قرار وثیقه با ما در ادامه مطالب بعدی همراه باشید تا موارد حقوقی قرار وثیقه را از جانب یک وکیل پایه یک دادگستری برای شما به طور مفصل شرح دهیم.

 

طبقه بندی انواع مختلف وثیقه جهت تهیه سند برای زندانی

 

اسناد رسمی لازم الاجرا

اسنادی که مطابق قانون و موارد مندرج در آن در دفاتر اسناد رسمی و یا در نزد مقامات دولتی تعیین شده مورد ثبت واقع شده باشند و بدون نیاز به رفتن به محاکم مورد نظر و تعیین شده از قابلیت اجرایی بهره مند می باشند. به اینگونه از اسناد رسمی در قانون اسناد لازم الاجرا نام برده می شود . اسناد رسمی از جنبه سهولت و سرعت اقدامات قانونی به نسبت بقیه اسناد برتری قاطع دارند. به این علت که اینگونه اسناد به هیچ عنوان قابل انکار و تردین شدن نمی باشند.

 

اسناد تجاری

 

این نوع از اسناد مطابق قانون تجارت تنظیم و نگارش شده اند و امتیازات بخصوصی برای اینگونه اسناد در قانون تعیین شده است . این امتیازات بخصوص موجب برتری و مزیت اسناد تجاری نسبت به اسناد عادی از جنبه حصول اینگونه از جنبه مراجع قضایی می باشند ، به همین علت اسناد تجاری سریعا قابلیت صادر نمودن حکم تامین را دارند.

 

اسناد عادی

 

اسناد عادی اسنادی می باشند که امضا کنندگان آن مطابق ماده 10 قانون مدنی ایران و سایر موارد مندرج در تعهد می نمایند که مبلغ تعیین شده را زمان موئد مقرر پرداخت یا تعهد به انجام آن صورت دهد .

این نکته هم می بایست ذکر نمود که از جنبهمطالبه طلب این مورد از اسناد یعنی اسناد عادی یا انجام نمودن عملی که تعهد به آن قید شده است، مورد نیاز می باشد که شخصی که سند را در اختیار دارد برای تهیه سند برای زندانی به مراجع صالحه قضایی رجوع نموده و اقامه دعوی را مطرح نماید . بدین ترتیب که رسیدگی به این گونه از اسناد یعنی اسناد عادی سرعت و راحتی همانند اسناد رسمی و تجاری را در بر نخواهد داشت.

 

نوع وثیقه برای تهیه سند برای زندانی

 

وثیقه این امکان دارد که وجه نقد، ضمانت نامه بانکی معتبر، مال منقول یا غیر منقول هم نیز جهت تهیه سند برای زندانی قرار گرفته باشد. این مورد هم می بایست مطرح نمود که از میان موارد ذکر شده در بالا عملا در کلیه موارد مال غیر منقول از ناحیه مقام قضایی مورد قبول و دریافت جهت بازداشت شدن قرار می‌گیرد.

 

تعیین میزان وثیقه

 

یکی از دور اندیشی ها و هدف های صادر نمودن قرار وثیقه، جبران خسارت های وارد شده به شخص متضرر یا همان بزه دیده می باشد؛ به همین علت در قانون مورد نظر قید شده است که میزان وثیقه به هیچ عنوان نباید کمتر از خسارتی که به شخص خسارت دیده وارد شده است تعیین گردد.

 

قرار وثیقه

 

همچنین علاوه بر این مجازات برخی از جرایم، به صورت پرداخت نقدی می باشند؛ به همین علت مرجع قضایی تلاش می کنند که در تعیین نمودن میزان وثیقه هم میزان خسارت احتمالی وارده شده به شخصی که زیان دیده است (همانند دیه) و هم جزای نقدی جرم انجام شده را مد نظر خود قرار بگیرد.به همین علت میزان وثیقه مقرر و تعیین شده از جانب مراجع ذی صلاح از کل این مورد الزاما کمتر نخواهد بود.

 

چنانچه ارزش مالی که به عنوان وقیقه به دادگاه معرفی شده است به میزان مقرر شده یا بیشتر از آن هم باشد، بازپرس قرار وثیقه را تایید و مورد قبول واقع می سازد. اگر این چنین نبود و مالی که جهت وثیقه معرفی شده است کمتر از میزان مورد نظر بود می بایست مال دیگری به دادگاه جهت بازداشت شدن آن جهت وثیقه و تهیه سند برای زندانی معرفی گردد و در غیر این صورت متهم همچنان در بازداشت یا زندان تا معرفی نمودن وثیقه مورد نیاز به سر خواهد برد.

 

قوانین تعیین شده برای وثیقه ‌گذار

 

مطابق ماده یک، دو و صد و سی و نه قانون آیین دادرسی کیفری ایران ، شخص کفیل یا وثیقه‌ گذار در هر پروسه از دادرسی با معرفی نمودن و تحویل دادن شخص متهم این حق را دارد که رفع مسئولیت خود و یا آزادی وثیقه معرفی شده خود به دادگاه را جهت رفع بازداشت آن درخواست نماید.

در تبصره دوم این ماده قید شده است که چنانچه شخص متهم یا محکوم، در زمان تعیین شده در دادگاه یا دادسرا حاضر گردد، به محض آغاز اجرای حکم جزایی مورد نظر یا قطعی نمودن قرار تعلیق، مقررات قرار تأمین نیز بی اثر می گردد.

 

اشخاص معتبر جهت ضمانت قرار وثیقه

 

کاسبانی جواز کسب دارند

کارمند های شرکت‌ های خصوصی و دولتی با حداقل دو سال و نیم سابقه‌ی کاری

حقوق بگیران با حداقل دو سال و نیم سابقه کار در جایی ثابت

بازنشستگان ادارات و ارگان‌های دولتی و تامین اجتماعی

مالک‌ هایی که ملکی به صورت قولنامه با مبایعه نامه برای خود و به نام خود دارند

 

چگونگی اجاره سند جهت تهیه سند برای زندانی

 

تمام پروسه اجاره سند اجاره ای و اجاره وثیقه تا آزادی متهم در اغلب اوقات 48 تا 72 ساعت کاری زمان نیاز دارد تا مراحل بازداشت سند اجاره ای انجام گردد.البته این مورد هم می بایست ذکر نمود که در بعضی اوقات امکان دارد با توجه به قرار تعیین شده و شرایط خاص پرونده این زمان کمی بیشتر شود. این مورد هم می بایست ذکر نمود که تامین وثیقه و اعتماد به افراد جهت اجاره‌ی سند وثیقه و تهیه سند برای زندانی در زمان کنونی امری بسیار سخت و پر رسیک خواهد بود؛ بدین خاطر که اشخاص سودجویی متاسفانه وجود دارد که که با ارائه‌ی قیمت‌ های پایین ‌تر و به مقرون به صرفه تر سعی دارن از شما کلاهبرداری صورت دهند. به همین علت می بایست بسیار هوشیار در این زمینه باشید.لازم به ذکر است که تیم کاری ما یعنی گروه وثیقه ملکی با سابقه طولانی در زمینه اجاره سند و تهیه سند برای زندانی حتی اجاره سند برای وثیقه زندانی در تهران و سایر شهرستان ها با قیمت منصفانه و انجام دادن صفر تا صد کار ضمن جلب رضایت شما همیشه سعی در انجام این اقدام خداپسندانه جهت آزادی زندانی در بند داشته است.

 

شرایط بازداشت و ظبط نمودن وثیقه

 

چنانچه فردی وثیقه سپرده باشد و بعد از احضار شدن توسط دادگاه مورد نظر، نزد مقام قضایی حاضر نگردد با سپری نمودن مراحلی امکان ضبط وثیقه ای که به دادگاه معرفی نموده فراهم می گردد. در خصوص متهمین هم پس از دریافت حکم محکومیت قطعی، ضبط وثیقه انجام می گردد.

 

چنانچه شخص متهم یا  فرد محکوم علیه در زمانی که حضور او الزامی و مورد نیاز می باشد در دادگاه یا دادسرا خود را حاضر نکند چنانچه فردی غیر از خودش وثیقه ملکی نزد دادگاه بازداشت نموده باشد به وثیقه گذار اخطاریه ارسال می گردد که ظرف 20 روز شخص متهم یا محکوم علیه را به دادگاه معرفی نماید. در غیر این صورت و چنانچه شخص متهم را تحویل دادگاه نکرد پس از ابلاغ و به حکم و دستور دادستان وثیقه معرفی شده جهت متهم طی مراحلی ظبط می گردد.

 

ضبط وثیقه

 

مطابق ماده 140 قانون آیین دادرسی ایران در دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، چنانچه فرد متهمی که التزام یا وثیقه نزد دادگاه سپرده باشد در زمانی که حضور او مورد نیاز می باشد بدون داشتن دلیل محکمه پسند و تعریف شده در قانون در دادگاه یا جای تعیین شده از قبل حضور خود را مستجل نکند، وجه الالتزام به دستور رییس حوزه قضایی مورد نظر، از فرد متهم دریافت و وثیقه سپرده شده نزد دادگاه طی تشریفات مقرر شده در قانون  ضبط می‌گردد.

 

مراحل صادر شدن قرار وثیقه

 

جهت صادر شدن قرار وثیقه می بایست دو قرار جداگانه شامل قرار «اخذ وثیقه» و قرار «قبولی» می باشد صدور گردند.

 

قرار اخذ وثیقه، یک عمل قضایی می باشد که از جانب مقام تحقیق جهت دسترسی ب  فرد متهم در زمان مورد نیاز و به ‌‌طور یک‌ طرفه صادر و اعلام می گردد و اراده فرد متهم در تحقق بخشیدن به آن هیچ گونه اثری نخواهد داشت. در خصوص این قرار، تشخیص میزان و حدود و مبلغ وثیقه مورد نظر با مقام تحقیق می باشد اما به هر صورت نباید از میزان خسارات مورد مطالبه شاکی خصوصی وثیقه معرفی شده مورد نظر کمتر باشد. با توجه به مواردی که ذکر شد فرد متهم یا شخص سوم الزاما می بایست وثیقه ای ملکی معرفی نماید که تهیه سند برای زندانی که ارزش آن وثیقه معرفی شده به مبلغ تعیین ‌شده توسط مراجع ذی صلاح برسد، در هر حالتی غیر از این مورد تا هنگام قبولی وثیقه مورد نظر توسط مراجع مورد نظر، فرد متهم در بازداشت و یا در زندان خواهد ماند.

 

نمونه ارسال در خواست توسط شخص وثیقه گذار از دادگاه مورد نظر

ریاست محترم شعبه …… دادگاه عمومی

با سلام ،

احتراماً ، به استحضار شما می رسانیم ،

به دلیل اینکه در مورد آقا یا خانم ………. فرزند …….. به اتهام جرم ……. توسط آن دادگاه محترم قرار وثیقه صادر شده می باشد، بنابراین ، اینجانب ……….. فرزند ……….. با سپردن وثیقه ملکی به مبلغ …….. ریال متعهد می شوم هر هنگام که دادگاه فرد متهم را احضار گردید فرد مورد نظر را در دادگاه حاضر نمایم . در غیر این مورد وثیقه بازداشت شده به نفع دولت ضبط شود . شمنا اصل و فتوکپی سند مالکیت مورد نظر به شماره ………. که شش دانگ آن متعلق به خودم می باشد ، تقدیم محضرتان می گردد.

با تشکر و ادای احترام

نام و نام خانوادگی (وثیقه گذار )

امضاء

آدرس : خیابان .. کوچه ………. پلاک ………..

 

اکثرا بعد از از تقدیم نمودن در خواست وثیقه گذار که در مطلب بالا به آن پرداختیم برای تعیین میزان قیمت ملک معرفی شده قرار کارشناسی جهت بازدید و اعلام قیمت کارشناس رسمی دادگستریی تعیین می گردد.

 

پرسش و پاسخ حقوقی در خصوص وثیقه از وکیل پایه یک با سابقه

 

به چه طریقی وثیقه ضمانت شده را جهت تهیه سند برای زندانی را آزاد کنیم؟

هر زمان با تحویل فرد متهم که برای آن وثیقه بازداشت نموده اید به مرجع قضایی مورد نظر امکان این را دارید که سریعا درخواست آزاد سازی وثیقه معرفی شده خود جهت تهیه سند برای زندانی را از دادگاه نمایید.

 

آیا این امکان وجود دارد که جهت اجاره وثیقه برای تهیه سند برای زندانی از چند سند استفاده نمود؟

 

بله این امکان وجود دارد که در صورت تشخیص قاضی از منظر قانونی ممکن می باشد.

 

آیا به جای سند ملکی مورد نظر این امکان وجود دارد که از چند فیش حقوقی استفاده نمود؟

 

در قرارهایی که مبلغ وثیقه کم می باشد بسته به نظر قاضی مورد نظر این امکان وجود دارد که این اقدام صورت پذیرد،در صورتی که در قرار های سنگین تنها سند ملکی جهت وثیقه ملکی مورد تایید می باشد.

 

آیا از سند شهرستان هم برای ارائه وثیقه مورد نظر به مراجع و محاکم قضائی امکان استفاده وجود دارد؟

 

بله این امکان وجود دارد که از سند ها و املاک شهرستان در تهران استفاده نمود به شرط آنکه مبلغ آن توسط کارشناس رسمی دادگستری مورد قبول واقع گردد.

 

چنانچه قرار وثیقه صادر گردد متهم تا زمان تاییده وثیقه معرفی شده بازداشت می شود؟

 

چنانچه برای  فرد متهمی قرار وثیقه صادر گردد تا زمان تامین وثیقه و بازداشت وثیقه ملکی مورد نظر ، به بازداشتگاه منتقل می گردد، چنانچه بعد از صادر شدن قرار وثیقه مورد نظر، سپردن مال و مورد قبول واقع شدن آن از باز داشتگاه آزاد می گرد یا اگر در بازداشتگاه حضور نداشته باشد، به آنجا منتقل نمی گردد.

 

آیا این امکان وجود دارد که وثیقه را بعد از ضمانت تعویض نمود ؟

 

وثیقه گذار این حق را دارد در آینده مال مورد وثیقه نزد دادگاه را را تغییر دهد به عنوان مثال به جای سند زمین سند خانه یا آپارتمانی را به مراجع قضایی معرفی نماید و سند قبلی معرفی شده به دادگاه جهت وثیقه را آزاد کند.در صورتی که ارزش وثیقه جدید از میزان تایین شده آن توسط مراجع ذی صلاح کمتر نباشد.

 

چنانچه فرذ متهم دیرتر از مدت زمان تعیین شده در دادگاه حاضر گردد وثیقه به اجرا گذاشته می شود؟

 

چنانچه که فرد متهم یا محکوم علیه بعد از صادر شدن حکم دستور دادستان مبنی بر ضبط وثیقه اخذ شده و پیش از پایان عملیات اجرایی، در مرجع قضایی حاضر گردد یا وثیقه‏ گذار او را حاضر نماید، دادستان با ملغی ساختن اثر دستور صادر شده، دستور دریافت یا ضبط حداکثر تا یک چهارم از وجه قرار مورد نظر را صادر می‌ نماید. علت ضبط نمودن قسمتی از وثیقه این می باشد که وی در زمان تعیین شده نزد مرجع قضایی مورد نظر  خود را حاضر نکرده است.

 

‎ هر زمان فرد متهم یا وثیقه گذار طی مدت زمان 10 روز از تاریخ ابلاغ دستور ضبط قسمتی از وجه قرار، معادل وجه مقرر را به صندوق دولت واریز نماید، ضبط وثیقه انجام نمی گردد و اعتبار قرار تأمین صادره مجددا به ‌صورت کامل به قوت خود باقی می ماند.

 

با وجود دلیل محکمه پسند در تاخیر نمودن حضور فرد متهم در دادگاه، وثیقه ضبط می گردد ؟

 

چنانچه علت قانع کننده ای و یا محکمه پسندی در خصوص عدم حضور نیافتند نزد مقام قضایی میسر و وجود داشته باشد مثل فوت نمودن یکی از اقوام درجه یک.در این زمان با اثبات ادعای ثابت شده وثیقه ضبط شده مسترد می‌ شود.

 

آزادی وثیقه چطور انجام می پذیرد؟

 

وثیقه گذار در هر پروسه از دادرسی جهت تهیه سند برای زندانی با معرفی نمودن و تحویل فرد متهم این حق را دارد که رفع مسئولیت و یا آزادی وثیقه بازداشتی خود را از دادگاه درخواست نماید.

 

چنانچه فرد وثیقه گذار فوت نماید تکلیف متهم و وثیقه چیست؟

 

در صورتی که  وثیقه گذار قوت نماید قرار وثیقه منتفی می‌ شودو شخص متهم می بایست وثیقه جدید به دادگاه معرفی نماید .در صورتی این اتفاق حاصل نمی گردد که دستور ضبط شدن وثیقه مورد نظر از جانب دادگاه مربوطه صادر شده باشد.

این گروه با هدف ارائه خدمات به جامعه ی حقیقی و حقوقی کشور در زمینه ارائه سند ، وثیقه ملکی به کلیه محاکم و مراجع قضائی شکل گرفته است.

قبول و ارائه مشاوره به خانواده متهمین جهت آزادی زندانی در بندشان از صفر تا صد کار.

معتبرترین و با سابقه ترین ارائه دهنده خدمات اجاره وثیقه و سند ملکی برای وثیقه برای زندانی جهت ارائه به کلیه مراجع قضائی.

کافیست با ما تماس حاصل نمایید تا هر سوالی در هر خصوص وثیقه برای زندانی دارید با ما در میان بگذارید.